Sommarkvalitetsauktion på Stigsro lördag den 3 augusti kl 11 visning kl 10 då gods från Bollnäs och Järvsö säljs med massor av kvalitetssaker!
Gustavianskt konsollbord 1700-tal med skiva som är marmorimiterad, litet väggskåp, stort slagbord, kungatavlor, fiskejuster, trumpet och klarinett, spegeltrymå 1880-tal, 2 bockbord, bockbordsskiva, empiregrupp, 4 st barockstolar, Chippendalegrupp matbord, 6 stolar, buffe, flera sängbord, byrå rokoko med skiva i kolmårdsmarmor, barskåp, gamla skänkar, kuriosa, gamla trähästar, matserviser, tak-golvlampor, gamla speglar, kristallkrona, olika byråer, kristallglas-servis, bordsur(franskt ?) nickelserviser. remmare, gamla knivar, skurna träfigurer, bokstöd gjutjärn, 2 helikoptrar varav en är fjärrstyrd, ericson väggtelefon. silver, ljusstakar, glasskålar, tråg, kaffekvarnar, vitrinskåp, ca 20 gamla oljemålningar, litografier, mössbord (Järvsö) väggur, imperialsäng, gustaviansk soffa, gamla fönster, hjul till T-ford, 3 trästegar, gamla speglar, träkonstverk av Bernt Pesson, korgmöbler, pigtittare, tavelramar, grästrimmare, hundsläde med sele, verktyg, grindar, 2 gjutjärnsbänkar, 2 hästvagnar, hästsläde, utegrupp, barnsäng, arbetsbänk-klyvsåg (Nypris 10000), röjsåg, gammal skolbänk, 2 kommoder, 2 gamla flugspön, kryddservis i plåt, stallykta, gamla korgar, brännvinskagge i trä och mycket mera!
Välkommen till en bra auktion! Servering! Parkering före järnvägen! Börjar ute! OBS! Inlämning pågår till nästa auktion!
Stig Eriksson // Arbrå Auktionshall
Stig är auktionist på Arbrå Auktionshall och har svingat klubban sedan 2006.